Do Matki Bożej Wojakowskiej

15 sierpnia (poniedziałek) w Kościele Katolickim obchodzi się jedno z najważniejszych Świąt Maryjnych: Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Dla naszej parafii jest to święto szczególne gdyż w tym dniu przeżywamy uroczystość odpustową. Podczas sumy  dziękować będziemy za dar 50 lat kapłaństwa naszego rodaka , ks. Prałata Józefa Bukowca, 30 lat posługi w naszej Parafii księdza proboszcza Józefa Nowaka oraz 20 lat życia zakonnego naszych rodaczek siostry Kingi Bodek i siostry Anety Szot. Słowo Boże głosi ks. Stanisław Składzień proboszcz par. Trójcy Świętej w Mielcu. 
Jak co roku do stóp Wojakowskiej Pani zawita wielu pielgrzymów by wspólnie z nami dziękować Matce Bożej za dary ziemi.

Plan uroczystości.

Sobota  - spowiedź parafialna od godz. 8,30 do 11, z przerwą od godziny 10 do 10,30.

Poniedziałek - Msze Święte o godzinie 7, 9, 11 (główna suma odpustowa) i 15.

O godzinie 16 zapraszamy na Jubileuszowy festyn.

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, w Polsce nazywane także Świętem Matki Boskiej Zielnej, jest jednym z najważniejszych i najstarszych świąt maryjnych.
Już w V wieku znane było w Palestynie i w Syrii. Początkowo obchodzono je tylko lokalnie w sanktuarium maryjnym niedaleko Betlejem. Od VI wieku święto zaczęło rozszerzać swój zasięg i zostało połączone ze wspomnieniem kresu życia Maryi. Było obchodzone pod różnymi nazwami: Przejścia, Zaśnięcia. Od VII wieku zostało przyjęte przez Stolicę Apostolską i przemianowane na Święto Wniebowzięcia.
W 1950 roku Papież Pius XII ustanowił Wniebowzięcie jednym z dogmatów Kościoła Katolickiego. Stwierdza on, że po zakończeniu swojego ziemskiego życia Najświętsza Maryja Panna została z ciałem i duszą wzięta do wiecznej chwały. Wniebowzięcie było przejściem Maryi do nowego życia, które wierzący i kochający Boga osiągną po zmartwychwstaniu. Od IX wieku tego dnia w kościołach poświęca się zioła, kwiaty, kłosy zbóż i owoce, dziękując Bogu za plony ziemi.

W tym dniu trzeba być w Wojakowej przed łaskami słynącym obrazem Matki Bożej Wojakowskiej.