Teraz Wawel- wcześniej piękne krakowskie kościoły.

„Oto tu wszystko jest Polska, kamień każdy i okruch każdy, a człowiek, który tu wstąpi, staje się Polski częścią, budowy tej częścią.”

Stanisław Wyspiański
Wyzwolenie 1902

Kraków przez stulecia był stolicą Polski, siedzibą władzy królewskiej i kościelnej. W tym mieście tradycja i historia mają ogromne znaczenie – kościoły, klasztory i inne obiekty sakralne stanowią jeden z głównych elementów tworzących jego zabytkowy charakter. Religia jest integralną częścią historii i zbiorowej tożsamości Polaków. Na zabytkowej mapie Krakowa widnieje obecnie około 360 zabytkowych kościołów.

W przyszłą sobotę 20.01.2018) jest organizowana wycieczka, której  celem jest zwiedzanie Zamku Królewskiego w Krakowie.

Jest to już kolejna wycieczka do Krakowa. Wcześniej nasi parafianie zwiedzali krakowskie kościoły. Barokowy kościół  św. Piotra i Pawła z postaciami Apostołów na postumentach, we wnętrzu którego znajduje się grobowiec ks. Piotra Skargi. Jest to pierwsza budowla architektury barokowej w Krakowie. Ufundowana została dla jezuitów przez króla Zygmunta III Wazę. Kościół św. Franciszka z Asyżu. Kościół, jako jeden z pierwszych w Krakowie, został wyróżniony 23 lutego 1920 roku tytułem bazyliki mniejszej. Krakowska bazylika św. Franciszka z Asyżu jest równocześnie Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej, zwanej Smętną (tzn. Smutną) Dobrodziejką Krakowa. Szczególnym bowiem kultem otaczany jest tutaj wizerunek Matki Bożej nieznanego artysty z XIV wieku, umieszczony w kaplicy o tym samym imieniu.
Ta świątynia była jednym z ulubionym miejsc modlitwy Karola Wojtyły, w nawie głównej można odszukać "jego" ławkę - jest ona oznaczona niewielką tabliczką. Następnym  zwiedzanym kościołem był kościół św. Anny.  Kościół  św. Anny jest kościołem akademickim Uniwersytetu Jagiellońskiego, położonym w sąsiedztwie Collegium Medicum i Collegium Maius. Biskup Karol Wojtyła, a późniejszy papież Jan Paweł II, często nawiedzał świątynię. Odprawiał msze święte, wygłaszał rekolekcje i spotykał się ze studentami. Spowiadał wiernych, co zostało upamiętnione przez tabliczkę przytwierdzoną nad kratkami konfesjonału w lewej części kościoła.

Największe wrażenie na zwiedzających pozostało po wędrówce po murach bazyliki archikatedralnej św. Stanisława i św. Wacława. Kościół archikatedralny, położony na Wawelu stanowiący własność archidiecezji krakowskiej. Miejsce koronacji królów Polski i ich pochówku. Pochowani są tutaj między innymi św. Stanisław ze Szczepanowa i inni biskupi krakowscy aż po czasy współczesne, prawie wszyscy królowie od Władysława I Łokietka do Stanisława Leszczyńskiego (łącznie 17 królów wliczając Jadwigę i Annę Jagiellonkę) i członkowie rodzin królewskich oraz wodzowie, przywódcy polityczni i wieszcze narodowi.